Szukaj

Logowanie


Login:
Hasło:
Przypomnij hasło

Praca wg województw


Darmowe ogłoszenia o pracę: Skorzystaj z poniższej mapy, aby szybko odnaleźć oferty pracy w wybranym województwie

provinces

Praca w Twoim mieście


Oferty pracy: Skorzystaj z poniższej listy, aby szybko odnaleźć oferty pracy w wybranym mieście.

Gorące oferty


Dodaj adres swojej skrzynki e-mail do naszej listy subskrypcji, a codziennie będziesz otrzymywał spis najlepszych ofert pracy.

Adres e-mail:

Jak negocjować zarobki?


Jak negocjować zarobki?To, ile zarabiasz zależy nie tylko od wykształcenia, doświadczenia i zajmowanego stanowiska. Równie ważne są zdolności negocjacyjne. O wysokość swojej pensji musisz powalczyć. Dowiedz się, jak to zrobić skutecznie.

Negocjowanie zarobków to jedna z najważniejszych umiejętności dla każdego pracownika. Niezależnie od tego, czy dopiero wchodzisz na rynek pracy, czy jesteś już doświadczonym fachowcem masz szansę wywalczyć podwyżkę. Jak zrobić to skutecznie?

Rozpoznaj teren   

Zanim rozpoczniesz negocjacje, sprawdź jak wyglądają realia. Niestety, dobre chęci to nei wszystko i nawet najlepszy negocjator nie dostanie na początek 5000 zł, jeśli w danej branży zarobki są zdecydowanie niższe. Zbierz więc możliwie jak najwięcej informacji. Przydatne będą portale internetowe poświęcone rynkowi pracy, a także branżowe zestawienia. Nie zaszkodzi też popytać wśród znajomych. Weź pod uwagę specyfikę lokalnego rynku, a także swój staż pracy. To pozwoli Ci się zorientować, na jakie zarobki mogą liczyć osoby w Twojej sytuacji. Uwaga: ostrożnie z przepytywaniem kolegów z pracy. Coraz więcej firm prowadzi politykę poufności wynagrodzenia.

Zbierz argumenty

Zanim umówisz się z szefem na rozmowę o podwyżce, zbierz jak najwięcej argumentów przemawiających na Twoją korzyść. To, że nie dostałeś podwyżki już od roku to nie argument... Potrzebujesz twardych dowodów. Jakich? Wypisz na kartce wszystkie swoje sukcesy. Zanotuj, w jakich projektach brałeś udział i z jakim efektem. Może w istotny sposób wpłynąłeś na duży sukces firmy? Często też zdarza się, że zakres obowiązków pracownika zmienia się, choć formalnie pozostaje on na tym samym stanowisku. Jeśli zajmujesz się ważniejszymi i ambitniejszymi zadaniami niż na początku, masz mocny argument, by ubiegać się o podwyżkę. Pamiętaj, że szefa przekonają konkretne liczby, a nie ogólniki.

Wybierz dobry moment

Kiedy rozmawiać o podwyżce? Najlepiej umówić się z szefem, jeśli właśnie udało Ci się odnieść sukces. Im świeższa pamięć o Twoich dokonaniach na rzecz firmy, tym lepiej. Z oczywistych względów więc pierwsze dni po powrocie z urlopu to nienajlepszy moment na negocjacje. Warto natomiast spotkać się z szefem, gdy to on wrócił z wypoczynku. Zrelaksowany, będzie bardziej skłonny do rozważenia Twojej propozycji. Co ciekawe, eksperci podkreślają, że znaczenie ma także... dzień tygodnia. Zalecają, by w poniedziałki i piątki powstrzymać się od przeprowadzania decydujących rozmów. Unikaj też rozmów o podwyżce prowadzonych przypadkiem, przy okazji innych obowiązków: poproś szefa, by znalazł czas na rozmowę z Tobą w cztery oczy.

Zasady skutecznych negocjacji

Skuteczne negocjacje to sztuka. Jakie są ich zasady? Asertywność jest niezbędna, by bronić swojego zdania przed szefem. Nie daj się zbyć ogólnikami o kryzysie na rynku. Prowadź rozmowę ku konkretom. Jeśli szef kategorycznie odmawia podwyżki, uzyskaj konkretną informację, kiedy zmiana pensji będzie możliwa.Elastyczność to jedna z najważniejszych cech dobrego negocjatora. Idziesz do szefa, by przekonać go do 15 proc. podwyżki? Może się okazać, że sukcesem będzie niewielka podwyżka połączona z dodatkową gratyfikacją, np. pakietem usług medycznych. Warto być otwartym na propozycje drugiej strony, nie tracąc z oczu głównego celu.


Dobre określenie celu to podstawa negocjacji. Warto nieco zawyżyć początkowe oczekiwania finansowe, by druga strona mogła także mieć poczucie sukcesu. Uwaga: formułowany cel nie może być zupełnie nierealistyczny. Pracownik, który przyjdzie po podwyżkę o 15 proc, ma spore szanse, by jego pensja wzrosła o 10 proc. Jeśli zgłosi się o dwukrotne podniesienie zarobków, zostanie odesłany z kwitkiem.