Szukaj

Logowanie


Login:
Hasło:
Przypomnij hasło

Praca wg województw


Darmowe ogłoszenia o pracę: Skorzystaj z poniższej mapy, aby szybko odnaleźć oferty pracy w wybranym województwie

provinces

Praca w Twoim mieście


Oferty pracy: Skorzystaj z poniższej listy, aby szybko odnaleźć oferty pracy w wybranym mieście.

Gorące oferty


Dodaj adres swojej skrzynki e-mail do naszej listy subskrypcji, a codziennie będziesz otrzymywał spis najlepszych ofert pracy.

Adres e-mail:

List motywacyjny


 

List motywacyjny

Prosimy przesłać CV i list motywacyjny – tak najczęściej zakończone są ogłoszenia o pracy. Tymczasem kandydaci często skupiają się wyłącznie na pierwszej części tego zdania, dołączając do aplikacji szablonowy list motywacyjny. To błąd, który może zdecydować o braku zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną!

Napisanie listu motywacyjnego nie jest rzeczą łatwą. W przeciwieństwie do CV nie ma on z góry ustalonej struktury i schematu. Zawsze natomiast należy go przygotować konkretnie na potrzeby stanowiska, o jakie się ubiegamy. Od czego zacząć?

Krok 1. Przygotuj CV

List motywacyjny jest rozwinięciem CV, wiec powinien być przygotowywany w następnej kolejności. Warto zaznaczyć na swoim życiorysie te punkty, ktore mogą być najbardziej interesujące dla przyszłego pracodawcy i rozwinąć je w liście.

Krok 2. Kto pisze i do kogo

W zależności od tego, czy znasz dane konkretnej osoby przyjmującej aplikacje, czy tez kierujesz swój list do działu kadr, musisz inaczej sformułować nagłówek. Dane odbiorcy napisz w prawej górnej części. Lewa część przeznaczona jest na Twoje dane.  W prawym górnym rogu umieść też datę. Nie zapomnij również o zwrocie grzecznościowym. Szanowna Pani/Szanowny panie to najbardziej uniwersalne formy. Oczywiście, pisząc do działu kadr, wybierz zwrot Szanowni Państwo.

Krok 3. Stanowisko ma znaczenie

Przyjęło się, że pierwszy akapit listu motywacyjnego powinien opisywać cel naszej aplikacji. Warto pamiętać, że duże firmy rekrutują często pracowników na wiele stanowisk i brak umieszczenia tej informacji w liście motywacyjnym może kandydata zdyskwalifikować. W pierwszym zdaniu napisz, o jakie stanowisko się ubiegasz. Możesz też napomknąć, że przesyłasz list w odpowiedzi na ogłoszenie. Jeśli w ogłoszeniu był podany numer referencyjny, koniecznie go umieść!

Krok 4. Co masz do zaoferowania

W tej części listu musisz przekonać pracodawcę, że to własnie Ty jesteś najlepszym kandydatem. Jak to zrobić? Rozwiń te punkty CV, które są najistotniejsze na danym stanowisku. Uwaga: nie powielaj informacji z życiorysu, ale uzupełnij je. Napisz też o swoich umiejętnościach i dodatkowych zainteresowaniach. Postaraj się pokazać z jak najlepszej strony. Napisz, co możesz zaoferować pracodawcy.

Krok 5. Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie

Kandydaci często pomijają ten punkt, a jest bardzo istotny. Pracodawca chce wiedzieć, dlaczego odpowiadasz na to własnie ogłoszenie. Rzecz jasna, nie możesz napisać po prostu, że potrzebujesz pracy i pieniędzy! Poszukaj informacji o firmie i postaraj się zgrabnie wpleść je w swoją wypowiedź. Może firma została doceniona jako wyjątkowo dobry pracodawca? Wspomnij o tym koniecznie!

Krok 6. Kontakt i referencje

W zakończeniu skorzystaj z uniwersalnej formułki: napisz, że chętnie zaprezentujesz swoją kandydaturę podczas osobistej rozmowy. W tym miejscu wspomnij też o referencjach, ktore udostępnisz na życzenie pracodawcy.

Krok 7. Zakończenie

Uniwersalna formuła kończąca list motywacyjny to „z poważaniem”. umieść ten zwrot nieco z prawej strony, w pewnym odstępnie od ostatniego wersu tekstu.

List (de)motywacyjny

Źle napisany list motywacyjny może Cię pozbawić szansy na ciekawą pracę. Jakie błędy są w oczach rekruterów najbardziej dyskwalifikujące?

  • Gotowiec. W internecie znajdziesz mnóstwo gotowych wzorów listów motywacyjnych. Pamiętaj jednak, że inni kandydaci też je znaleźli. Rekruter widząc po raz kolejny taki sam dokument po prostu wyrzuci go do kosza.
  • Błędne dane adresata. Jeśli wysyłasz dużo aplikacji, może się zdarzyć, że zapomnisz o zmianie nagłówka i wyślesz aplikację adresowaną do konkurencyjnej firmy.
  • Ogólniki. Miej litość dla rekrutera! Ile razy można czytać, że kandydat jest dynamiczny, kreatywny i silnie zmotywowany w kierunku podejmowania nowych wyzwań? Unikaj tych nic nie znaczących ogólników, w cenie jest konkret.
  • Błędy formalne. List motywacyjny zaczynający się zwrotem „witam” świadczy o tym, ze kandydat nie zna zasad oficjalnej korespondencji. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne i literówki, a także brak sformatowania tekstu.